posted by on Noutăţi

Elevii hunedoreni continuă seria performanţelor obţinute la diverse competiţii naţionale. De această dată este vorba despre Ana Anuţoiu, elevă în clasa a VII–a la Liceul de Arte „Sigismund Toduţă” Deva care a reuşit să obţină marele trofeu al Festivalului Folcloric „Armonia” de la Bruxelles.

ed2b873be656419bc7dabd7e2f5c7c7eRomanian Open Society Abroad Belgia (ROSA a.s.b.l.) a organizat în weekendul trecut prima ediţie a Festivalului Folcloric „Armonia”, la Bruxelles (Belgia). La festival au participat numeroşi solişti şi dansatori populari, printre care Ansamblul „Mugurii Drăguşului” coordonat de Maria Aurica Sofonea, ansamblul „Mugurel” coordonat de Nina Dimitrasco, preşedinta asociaţiei „DemoTerra” din Belgia, rapsodul popular Alexandru Marian Cozaciuc, mai mulţi solişti, fanfara „Brazii Bucovinei”, formaţia „Grigore Ursu” din Maramureş şi mulţi alţi invitaţi speciali. Judeţul Hunedoara a fost reprezentat la această competiţie de patru elevi, interpreţi de muzică populară. Potrivit organizatorilor, pogramul festivalului a cuprins şi o competiţie de folclor, pentru obţinerea Trofeului „Armonia”. Pentru câştigarea marelui premiu al festivalului, tinerii concurenţi au avut de interpretat vocal piese reprezentative din folclorul românesc. Piesa care a impresionat cel mai mult juriul a fost doina „Codrule cu frunza verde” a regretatului Drăgan Muntean, dar şi o interpretare a brâului pădurenesc. Cele două piese au fost interpretate de eleva Ana Anuţoiu, care datorită prestanţei sale a reuşit să obţină 394,5 puncte dintr-un total de 400, câştigând astfel marele trofeu al competiţiei. „Acest festival s-a adresat exclusiv elevilor din România, iar în concurs am fost înscrişi nouă elevi, patru din Hunedoara, iar restul din Vâlcea, Făgăraş, Maramureş etc. Fiecare participant a avut de interpretat două piese reprezentative din folclorul românesc, iar eu am ales să cânt o piesă de-a lui Drăgan Muntean, alături de brâul pădurenesc. Din fericire, am reuşit să obţin cele mai multe puncte din concurs, lucru ce mi-a asigurat trofeul Armonia. Mă bucur nespus că am adus cinste judeţului şi că l-am reprezentat cu succes la un asemenea festival folcloric”, a precizat Ana Anuţoiu.

Primul loc pe podium, „adjudecat” de un elev devean

Trofeul nu a fost singurul premiu care s-a acordat în cadrul festivalului de la Bruxelles. Pe lângă acesta, juriul a mai acordat şi premiul I, II şi III concurenţilor care au surprins plăcut audienţa cu prestaţiile lor artistice. Astfel, pe cea mai înaltă treaptă a podiumului a urcat elevul Alexandru Vasiu, din clasa a XI-a a Liceului de Arte „Sigismund Toduţă” Deva, locul II a fost adjudecat de Andrei Calotă, iar locul III de Ştefan Ramba.

sursa glasul Hunedoarei

posted by on Noutăţi

20140607_212335 DSCN3118 DSCN3121 DSCN3124 DSCN3125 DSCN3130 DSCN3151 DSCN3159 DSCN3172

posted by on Noutăţi

CONCURSUL  INTERNAŢIONAL

Sigismund Toduţă

ediţia a XVII-a

PREMII

PIAN

 

CLASA PREGĂTITOARE

 

PREMIUL I -EXCELENŢĂ : PERŢ-ALEXANDRESCU  MIHAI -100p

 CLASA I

 PREMIUL I -EXCELENŢĂ : BĂLAN  SEBASTIAN -100p

PREMIUL II :  SOFRON  DRAGOŞ – 95 p

PREMIUL III :  LACĂ  DENISA-NICOLETA – 92 p

PREMIUL III : MOLDOVAN-BREZOI  PATRICIA – 91 p

PREMIUL III : BURCĂ  TEODORA – 90 p

PREMIUL III : PINTEA  IOANA-PAULA – 90 p

 

CLASA II

 PREMIUL I : DUD  SELENA – 98 p

PREMIUL I : JURJ  ANA – 97 p

PREMIUL II :  JIDVEIAN  RAUL – 94 p

MENŢIUNE :  CUTINICI  EMANUELA – 89 p

MENŢIUNE :  BOBOCICĂ  RIANA-MARIA – 87 p

 

CLASA III

 PREMIUL I -EXCELENŢĂ : LUP  DAVID -100p

PREMIUL I : TEODORESCU  ANDREEA – 97 p

PREMIUL II : ROŞU  SILVIU – 96 p

PREMIUL II :  NĂSTASE  IOAN – 95 p

PREMIUL II :  BĂDILĂ  RAISA – 94 p

PREMIUL III : ROBA  CRISTIAN -93 p

PREMIUL III : ŞUTEU  MELISSA -90 p

MENŢIUNE :  ANCA  DARIA – 89 p

MENŢIUNE :  LUCANIUC  TINA – 86 p

MENŢIUNE : ILEANA  EDWARD – 85 p

CLASA IV

 PREMIUL I -EXCELENŢĂ : BĂLUŞ  TIMEEA – 100 p

PREMIUL I -EXCELENŢĂ : NEGREA-DRUCAN  RĂZVAN – 100 p

PREMIUL I : ARPAŞ  ANTONIA – 99 p

PREMIUL I : BUDULAR  DAVID – 97 p

PREMIUL II :  RUSZULY  RĂZVAN – 96 p

PREMIUL III : COVACIU  ANA -90 p

MENŢIUNE : ŢINTEAN  IOSUA  – 88 p

 

CLASA V

 PREMIUL I -EXCELENŢĂ : HORVATH  COSMIN – 100 p

PREMIUL I -EXCELENŢĂ : VĂLEAN  ANDRA – 100 p

PREMIUL I : HĂNĂŞCĂU  VANESA – 98 p

PREMIUL II : IACOB  FILIP – 96 p

PREMIUL II : ŢÎRLEA  ANDREEA  – 94 p

MENŢIUNE :  BULIGA  IOANA – 89 p

MENŢIUNE :  SÂNZIEANU  GIORGIANA – 89 p

 

 

CLASA VI

 PREMIUL I -EXCELENŢĂ : DUNCA  SAMUEL – 100 p

PREMIUL II : ŢÂRC  RALUCA – 96 p

PREMIUL II : ANUŢOIU  ANA-TEODORA  – 95 p

PREMIUL III : CHIOREAN  DENISA -90 p

PREMIUL III : DUMITRESCU  IULIAN -90 p

MENŢIUNE :  IOANIŢESCU  IOANA – 85 p

 

CLASA VII

 PREMIUL I -EXCELENŢĂ : LOGOJAN  MIRCEA – 100 p

PREMIUL II : IORDACHE  ANDREI – 94 p

PREMIUL III : LAZAREV  IULIA -90 p

 

CLASA VIII

 PREMIUL I -EXCELENŢĂ : IACOB  IULIA – 100 p

PREMIUL I -EXCELENŢĂ : MOLNAR-POPA DAVID – 100 p

PREMIUL I : BARBU  TEODOR- 99 p

 

 

CLASA IX

 PREMIUL I -EXCELENŢĂ : MARTIN  LUCIAN-BOGDAN – 100 p

PREMIUL II : CSERMAK  REGINA-SILVIA – 96 p

PREMIUL III : POTOPEA  ALEXANDRA -92 p

PREMIUL III : TRADNIK  PETER -90 p

MENŢIUNE :  RUSU  ELISABETA – 87 p

 

 

CLASA XI

 PREMIUL III : SOLOMON  VLAD -90 p

 

CLASA XII

 PREMIUL I -EXCELENŢĂ : FODOREAN  MIHAI – 100 p

PREMIUL II :  DOGARU  IULIA – 94 p

PREMIUL III : ŞUTEU  RUT-LIDIA -93 p

MENŢIUNE :  COZMA  NICOLETA – 85 p

CONCURSUL  INTERNAŢIONAL

Sigismund Toduţă

ediţia a XVII-a

PREMII  CORZI GRAVE

VIOLĂ

 

PREMIUL I  : ZIRBO LAURA- CLS.VI –CLUJ NAPOCA

PREMIUL I : CIUNTA MARIN CIPRIAN- CLS.VII –ARAD

PREMIUL I : SOLCAN DENIS OVIDIU- CLS.IX –ARAD

PREMIUL I : BĂRĂŞTEAN ADELA VICTORIA – CLS.XI –ARAD

PREMIUL II :TĂMAŞ SARA – CLS.VII –ALBA-IULIA

PREMIUL II : BOBOIA IRINA – CLS.VIII –DEVA

 

 

PREMII

VIOLONCEL

 PREMIUL I  EXCELENŢĂ : BODOCHI ANDREEA – CLS.I – CNI ,,TRAIAN

                                                    LALESCU’’ -HUNEDOARA

PREMIUL I  EXCELENŢĂ : ACHIM ROBERT – CLS.III – CNI ,,TRAIAN

                                                   LALESCU’’ -HUNEDOARA

PREMIUL I : POP CRISTIAN GABRIEL-CLS.III –ALBA-IULIA

PREMIUL I : VĂLEAN RAUL- CLS.II –CLUJ NAPOCA

PREMIUL I : CLAMBA DARIUS- CLS.IV –ALBA-IULIA

PREMIUL I : CÎMPEAN VLAD – CLS.V –CLUJ NAPOCA

PREMIUL I  EXCELENŢĂ : CURCUMELIS ALEXANDRA- CLS.VI-DEVA

PREMIUL I  EXCELENŢĂ : SEKACI JAN- CLS.VI-ORADEA

PREMIUL I : FELHAZI  ZOLTAN-CLS.VII – CLUJ NAPOCA

PREMIUL I  EXCELENŢĂ : LUP ADRIAN- CLS.VII-CLUJ NAPOCA

PREMIUL I : IONESCU RĂZVAN-CLS.VIII – CLUJ NAPOCA

PREMIUL I : BORŞ GOLESCU TEOFIL -CLS.IX – CLUJ NAPOCA

PREMIUL II: BUDULAC DAVID -CLS.IV – CLUJ NAPOCA

PREMIUL I  EXCELENŢĂ : SANDU VICTOR BOGDAN- CLS.X-CLUJ

                                                    NAPOCA

PREMIUL III: BOBOIA TEODORA MIHAIELA -CLS.IX –DEVA

PREMIUL III: MATEI VLAD ALEXANDRU-CLS.X –BUCUREŞTI

                             PREMII

                            CHITARA

PREMIUL I  EXCELENŢĂ : FLORESCU MIHAI – CLS.VII-CRAIOVA

PREMIUL I  EXCELENŢĂ : ŞTEFAN ADA- CLS.VII-TIMIŞOARA

PREMIUL I  EXCELENŢĂ : CINCA MIHAI – CLS.XI-TIMIŞOARA

PREMIUL I  EXCELENŢĂ : MIHAI THEODORA – CLS.XI-TIMIŞOARA

PREMIUL I  EXCELENŢĂ : IONESCU RADU- CLS.XII-CRAIOVA

PREMIUL I  : BRÂNDA VLAD – CLS.VI-TIMIŞOARA

PREMIUL I  : PĂCEANĂ MARIA – CLS.VI- CRAIOVA

PREMIUL I  : STAN MIHAI – CLS.VIII- DEVA

PREMIUL I  : MOANŢĂ MIRUNA – CLS.XI- CRAIOVA

PREMIUL II  : SANDA GABRIELA – CLS.VII- CRAIOVA

PREMIUL II  : TAMEŞ ANDREI CLS.X- DEVA

PREMIUL III  : RESIGA ANA MARIA- CLS.V- DEVA

 

CONCURSUL  INTERNAŢIONAL

Sigismund Toduţă

ediţia a XVII-a

                                PREMII

                                 FLAUT

 

CLASA V

 

PREMIUL I - EXCELENŢĂ : MUNTEANU ANA-MARIA 100 P – TIMIŞOARA

PREMIUL I : CÎMPEAN CASIANA 99 P -TIMIŞOARA

PREMIUL I :  BOGDAN BOGDANA 98 P –ALBA-IULIA

PREMIUL II :——————————————————–

PREMIUL III : VASS SAROLTA – TIMIŞOARA


CLASA VI

EXCELENŢĂ :———————————————–

PREMIUL I : CHICIUDEAN  DORIANA – 99 P–ALBA-IULIA

PREMIUL II :  TUDOR ALEXANDRA MARIA- 94 P-TIMIŞOARA

PREMIUL III :  ——————————————————————-


CLASA VII

EXCELENŢĂ : CHIFAN MIRIAM- 100 P-TIMIŞOARA

PREMIUL I : OPREAN MIRUNA- 99 P- CLUJ NAPOCA

PREMIUL II : ALBU IARINA-94 P-

PREMIUL III :  CRISTEA ANDREEA – 91 P-ALBA-IULIA

 

CLASA VIII

EXCELENŢĂ :———————————————–

PREMIUL I : BOJAN GABRIEL IOAN -98 P- CLUJ NAPOCA

PREMIUL II : NOVĂCEAN ALEXANDRA-96 P -ALBA-IULIA

PREMIUL III :  CLAMBA SEBASTIAN–90 P-ALBA-IULIA

CLASA IX

EXCELENŢĂ :———————————————–

PREMIUL I : UDRIŞTE CARINA ANDREEA -98 P-TIMIŞOARA

PREMIUL II : ADAM ADONIS-96 P -ALBA-IULIA

PREMIUL III :———————————————–

 

CLASA XI

EXCELENŢĂ : POP DELIA -100 P –ALBA-IULIA

CLASA XII

EXCELENŢĂ : ———————–

PREMIUL I :—————————

PREMIUL II : ————————-

PREMIUL III : GROZA GEORGIANA-90 P-TIMIŞOARA

 

                                 PREMII

                                  OBOI

CLASA XI

EXCELENŢĂ : IORGA DORIS -100 P –BACĂU

 

 

PREMII

                             CLARINET

CLASA V

PREMIUL I : DINIŞ VALENTIN NICOLAE- 99 P – DEVA

PREMIUL II :  MICHIU DEMIAN  -96 P – TIMIŞOARA

PREMIUL II :   CRIŞAN CĂTĂLIN MARIAN-94 P-DEVA

PREMIUL III : ———————————————————

MENŢIUNE:BALEA PETRICĂ OVIDIU- 80 P-DEVA

 

CLASA VI

EXCELENŢĂ : CHIOREAN MIHAI -100 P –ALBA-IULIA

PREMIUL I :  ——————————————————

PREMIUL II : SOCACIU RĂZVAN  -94 P – CLUJ NAPOCA

PREMIUL III : MATEI DAVID -93 P-DEVA

 

CLASA IX

 

EXCELENŢĂ : CIOCAN ALEXANDRU -100 P –TIMIŞOARA

 CLASA X

PREMIUL II : CORNEA CODRUŢ FLORIN NICU -94 P – REŞIŢA

CLASA XI

EXCELENŢĂ : CSAPO BENCE -100 P –BEKESCSABA

 

EXCELENŢĂ :MEDA RĂZVAN GEORGIAN -100 P –REŞIŢA

MENŢIUNE:PETRESC FELICIAN ANDREI – 80 P-DEVA

PREMIU SPECIAL DE PARTICIPARE: PETRESC BOGDAN NICOLAE -60 P-

                                                                                                                                  DEVA

PREMII

                               FAGOT

 

CLASA VII

EXCELENŢĂ :MUNTEANU ANDREI -100 P –TIMIŞOARA

 

CLASA X

EXCELENŢĂ : CEGA LĂZĂRICĂ -100 P – REŞIŢA

 

PREMII

                             TROMPETĂ

 

CLASA V

 

EXCELENŢĂ : LUPULESCU  CLAUDIU EMANUEL-100 P – DEVA

 

 

PREMII

                                  NAI

 

CLASA VII

PREMIUL I :   COZMA RUTH EUNICE-97 P- ALBA-IULIA

PREMIUL II : BURUIANĂ DENISA MARIA-95 P-ALBA-IULIA

                     PREMII

 

                             ACADEMICA

EXCELENŢĂ : DORCA DIANA –CLUJ NAPOCA (ANUL III)

PREMIUL I :  BACALU ALICE MIHAELA –CLUJ NAPOCA (ANUL III)

PREMIUL I :  PERSA RALUCA –CLUJ NAPOCA (ANUL IV)

PREMIUL II : ————————————————————–

PREMIUL III :  POPESCU MARIA MIRABELA– BUCUREŞTI (ANUL IV)

CONCURSUL  INTERNAŢIONAL

Sigismund Toduţă

ediţia a XVII-a

                        PREMII  CANTO

 CLASA IX

EXCELENŢĂ : COSTEA BIANCA ANDRADA-ARAD

PREMIUL I : BUZAŞ ESYTER ANTONIA -ARAD

PREMIUL II :  MONETE MARIA SIMONA-CRAIOVA

PREMIUL II :  POPA CRISTINA ELENA-CRAIOVA

PREMIUL III : ANDRO ALEXANDRO SEBASTIAN –ALBA-IULIA

CLASA X

EXCELENŢĂ : ROXIN DARA CĂTĂLINA-ARAD

PREMIUL I : PEICA ALEXANDRA –TIMIŞOARA

PREMIUL I : CUZUB CAMELIA MARIA –TÂRGOVIŞTE

PREMIUL II :  DĂRĂU IONUŢ-ARAD

PREMIUL II :  DEGAN BEATRICE- TIMIŞOARA

PREMIUL III :  DUCA ANDREEA –DEVA

PREMIUL III :  GERU ADRIAN – CRAIOVA

 

CLASA XI

EXCELENŢĂ : NEAMŢU SERGIU  DAN-TIMIŞOARA

PREMIUL I : MARINESCU ANDREEA GABRIELA – TÂRGU-JIU

PREMIUL I :  NOVAC SIMION MARIAN– TIMIŞOARA

PREMIUL II : LAZĂR IOANA GEORGIANA-TIMIŞOARA

PREMIUL II : RADU ROXANA ADRIANA –DEVA

PREMIUL III :  CHIPERCIUC MARINA–DEVA

PREMIUL III :  ONAGA DANIELA –ARAD

MENŢIUNE :  JOLDOŞ TITUS OTNIEL-ALBA-IULIA

 

CLASA XII

EXCELENŢĂ : BREHUESCU IOAN-TIMIŞOARA

PREMIUL I :  MIHUŢ ROXANA BEATRICE–ARAD

PREMIUL II : SELEGEAN  DIANA IOANA -ALBA-IULIA

PREMIUL III :  MADINA ESTERA LAVINIA– TIMIŞOARA

 

                     PREMII

 

 

EXCELENŢĂ : DORCA DIANA –CLUJ NAPOCA (ANUL III)

PREMIUL I :  BACALU ALICE MIHAELA –CLUJ NAPOCA (ANUL III)

PREMIUL I :  PERSA RALUCA –CLUJ NAPOCA (ANUL IV)

PREMIUL II : ————————————————————–

PREMIUL III :  POPESCU MARIA MIRABELA– BUCUREŞTI (ANUL IV)

 

 

CONCURSUL  INTERNAŢIONAL

Sigismund Toduţă

ediţia a XVII-a

 

PREMII

VIOARĂ

 

PREMIUL I – EXCELENŢĂ (100 p)

GÎNGĂ  IOANA – CLS. III – ORADEA

LAZĂR  DANIEL – CLS. III – CLUJ-NAPOCA

LĂPUŞTE  MARTA – CLS. IV – CLUJ-NAPOCA

SOMOTIUC  DINA – CLS. IV – BAIA MARE

FERENCZ  DAVID – CLS. V – CLUJ-NAPOCA

ŢURCANU  RALUCA – CLS. VII – ORADEA

LĂPUŞTE  DORA – CLS. VIII – CLUJ-NAPOCA ( GALĂ)

GHETA  GEORGIANA – CLS. X – BAIA MARE

JURCA  MARIA – CLS. XI – BUCUREŞTI ( GALĂ)

MICHNEA  RALUCA – CLS. XI – CLUJ-NAPOCA

ARANYOSI  GRAŢIELA – CLS. XI – CLUJ-NAPOCA

 

PREMIUL I

 MANCER  ANTONIA TATIANA– CLS. II (98 p) – ALBA IULIA

GHETA  ANDREEA – CLS. V (98 p) – ALBA IULIA

 

PREMIUL II

BARBU  SERAFIM – CLS. II (94 p) – DEVA

BRATU  CRISTINA – CLS. II (96 p) – ORADEA

ZAHARIA  SARA REBECA – CLS. II (95 p) – HUNEDOARA

SPĂTAR  BRIANA- ALEXIA – CLS. III (95 p) – DEVA

BUŞECAN  MARIA – CLS. IV (95 p) – BAIA MARE

NICULE  MARIA-ELENA – CLS. IV (95 p) – CLUJ-NAPOCA

ŢERMURE  MARIA IRINA – CLS. VII (95 p) – HUNEDOARA

SUCHICI  ANDREEA MARIA GABRIELA – CLS. X (96 p) – CRAIOVA

BUJOR  ANDRA- CLS. XI (95 p) – BAIA MARE

 

PREMIUL III

 CRIŞOVAN  DENIS – CLS. II (90 p) – DEVA

ŢERMURE  ANDREEA – CLS. II (90 p) – HUNEDOARA

VIOREL  CRISTIANA – CLS. II (90 p) – ALBA IULIA

CIUPEI  THESSA-NAOMI – CLS. IV (90 p) – DEVA

BOJCSUK  SVETLANA  CARMEN – CLS. XI (90 p) – ARAD

IANC  IASMINA DORINA – CLS. XII (90 p) – TIMIŞOARA

MENŢIUNI

NISTOR  ROBERT – CLS. III (89 p) – DEVA

NOJA  OANA – CLS. IV (86 p)  – DEVA

posted by on Noutăţi

pliant 2014

posted by on Noutăţi

Afis concurs S.Toduta

CONCURSUL  INTERNAŢIONAL

Sigismund Toduţă

ediţia a XVII-a

- muzică instrumentală, canto şi arte vizuale -

15 – 17 mai 2014

Deva

  România

ORDINEA  INTRĂRII  ÎN CONCURS, PE SECŢIUNI:

  

SECŢIUNEA I

PIAN:

 

PIAN

Clasa

Ora

Sala

Joi

Grupa A

Pregătitoare

17.30

FESTIVĂ

15 mai

 

I

17.30

 

 

 

II

18.00

 

 

 

III

18.40

 

 

 

IV

9.00

 

Vineri

 

V

10.20

 

16 mai

-pauza-

-

11.40-11.50

 

 

Grupa A

VI

11.50-13.20

 

 

-pauza-

-

13.20-15.00

 

 

Grupa A

VII

15.00

 

 

 

VIII

15.50

 

 

-pauza-

-

16.40-17.00

 

 

Grupa B

IX

17.00

 

 

 

XI

9.00

 

Sâmbătă

 

XII

9.35

 

17 mai

 

SECŢIUNEA a II-a

VIOARĂ:

 

Instrument

Clasa

Ora

Sala

Vineri

VIOARA

II

9.00

29

16 mai

Grupa A

III

10.00

 

 

 

IV

11.00

 

 

-pauza-

-

12.00-12.30

 

 

Grupa A

V

12.30

 

 

-pauza-

-

13.00-15.00

 

 

Grupa A

VII

15.00

 

 

 

VIII

15.30

 

 

-pauza-

-

16.00-16.20

 

 

Grupa B

X

16.20

 

 

 

XI

17.00

 

 

 

XII

18.15 – 19.00

 

 

 

SECŢIUNEA a III-a

CORZI GRAVE:

 

Instrument

Clasa

Ora

Sala

Vineri

VIOLA

VI

9.00

         4

16 mai

 

VII

9.15

 

 

 

VIII

9.45

 

 

 

IX

10.00

 

 

 

XI

10.15

 

 

-pauza-

-

10.40-11.00

 

 

VIOLONCEL

I

11.00

 

 

Grupa A

II

11.10

 

 

 

III

11.15

 

 

 

IV

11.30

 

 

 

V

11.50

 

 

 

VI

12.00

 

 

 

VII

12.30

 

 

 

VIII

12.45

 

 

-pauza-

-

13.00-15.00

 

 

VIOLONCEL

IX

15.00

 

 

Grupa B

X

15.30

 

 

 

XI

15.45

 

 

-pauza-

-

16.00-16.20

 

 

CHITARA

V

16.20

 

 

Grupa A

VI

16.30

 

 

 

VII

16.40

 

 

 

VIII

17.10

 

 

-pauza-

-

17.20-17.40

 

 

CHITARA

X

17.40

 

 

Grupa B

XI

17.50

 

 

 

XII

18.10

 

 

 

SECŢIUNEA a IV-a

INSTRUMENTE DE SUFLAT DIN LEMN ŞI ALAMĂ:

 

Instrument

Clasa

Ora

Sala

Vineri

 

V

9.00

9

16 mai

FLAUT

VI

9.30

 

 

Grupa A

VII

9.40

 

 

 

VIII

10.10

 

 

-pauza-

-

10.40 – 11.00

 

 

CLARINET

V

11.00

 

 

Grupa A

VI

11.20

 

 

FAGOT

Grupa A

VII

11.40

 

 

TROMPETĂ

V

11.50

 

 

NAI

VII

12.00

 

 

OBOI

XI

12.20

 

 

FAGOT

Grupa B

 

X

 

12.40

 

 

-pauza-

-

13.00 – 15.00

 

 

FLAUT

IX

15.00

 

 

Grupa B

XI

15.30

 

 

 

XII

15.45

 

 

-pauza-

-

16.00 – 16.20

 

 

 

IX

16.20

 

 

CLARINET

X

16.40

 

 

Grupa B

XI

17.00 – 18.40

 

 

   

SECŢIUNEA a V-a

CANTO CLASIC

CANTO

Clasa

Ora

Sala

Vineri

CLASIC

IX

10.00

        20

16 mai

Grupa B

X

11.20

 

 

-pauza-

-

13.00-15.00

 

 

Grupa B

XI

15.00

 

 

 

XII

17.00

 

 

Grupa C

ACADEMICA

18.00

 

 

 

 

 

 

 

 

Votati-ne !

May
2014
14

posted by on Noutăţi

http://sae.edu.ro/2014/votare/votes/index/category:0/county:HD

Scoala Altfel

Apr
2014
25

posted by on Noutăţi

   „ Cercetașia în Școala Altfel ”

La fel ca în fiecare an cercetașii au organizat activitați în cadrul săptămânii ,,Să știi mai multe, să fii mai bun„ unde au participat elevii de gimnaziu și două clase de liceu. Elevii au fost foarte încântați deprovocările  cercetășești , în special în ziua de marțicând ca temă a fost “Treasure Hunt-ul”. Acolo  copiii au reușit să lucreze în echipă, să coopereze, iar datorită competiției s-au unit și mai mult. Au fost împărțiți în patrule de câte 8-10 elevi, patrulele fiind mixte. Au străbătut tot orașul în căutarea comorii care îi aștepta cu indicii la fiecare punct semnat pe hartă. La sfârșit au ajuns toți în același  loc unde au numărat punctajele și au numit echipele câștigătoare.Pe tot parcursul activității elevii au reușit să dovedească ingeniozitate în rezolvarea sarcinilor date și să răspundă la toate  provocarile cercetășești.

Am întrebat câțiva participanti ce părere au avutdespre acestă activitate și am auzit numai lucruri minunate. Astfel, Iulia Ismail din clasa a VIII- a Plastica   ne-a mărturisit: “A fost o activitate ingenioasă care combină distracția cu munca fizică și cea mintală“ . O altă elevă, Gârna Beatrice, elevă în clasa a VIII- a Plastică consideră că “a  fost într-adevăr o experiență de neuitat care ne-a făcut mai maturi într-un mod distractiv, măcar pentru o zi” .Topor Alexandru  din clasa a V- a Plastică ne-a spus la rândul lui că: “Mi-a plăcut foarte mult pentru că a trebuit să lucrăm în echipe, chiar dacă a fost un pic obositor . Am să particip și la anul !”

“Treasure Hunt-ul” din activitățile Școala Altfel în ritm cercetășesc a fost un success atât pentru noi, organizatorii, cât și pentru elevii participanți.Vă așteptăm și la anul. Gata oricând!

​Stoianovici Raluca cls. A VII a plastică

​Prof.​Coord. Jula Raluca Diana  

posted by on Noutăţi

Tabel nominal cu elevii inscrisi – etapa I

inscriere 2014 ETAPA I clic aici

locuri libere :

LIMBA ROMANA -32 LOCURI

LIMBA RROMANI – 2 LOCURI

 

 

 

posted by on Noutăţi

oferta 2014-page-001

Înscriere în clasa pregătitoare 2014 – clic aici

Planul de școlarizare 2014-2015 

2 clase pregătitoare – invățâmânt artistic                                                                           locația  Str. Ciprian Porumbescu

  • 25 locuri pentru clasa cu  invățâmânt integrat muzica, incepând cu clasa I
  • 25 locuri pentru clasa cu invățâmânt optional arte plastice, incepând cu clasa I

2 clasa pregatitoare – cultura generala- 50 locuri                                                            locația Str. Avram Iancu                            

1 clasa pregătitoare – cultură generală                                                                                  locația Viile Noi

Liceul ,, Sigismund Toduţă “ dispune de o dotare corespunzătoare din punct de vedere material, care constă din: săli de clasă moderne, instrumente muzicale diverse ca: piane, pianine, viori, instrumente de suflat, dar şi ateliere standard pentru desfăşurarea activităţilor specifice artelor plastice, precum şi  moderne cabinete de informatică dotate cu  calculatoare de ultimă generaţie unde se desfăşoară predarea mai multor discipline printre care amintim : proiectare pentru construcţii şi arhitectură , multimedia ( muzică asistată pe calculator ) şi a orelor de cultură generală    (limba şi literatura română, matematică, fizică, chimie, informatică etc. )                                                                   Dispunem de mai multe clădiri în municipiul Deva  în care  îşi desfăşoară  activitatea educativă  toţi cei  peste 1200 elevi  din  ciclurile de învăţământ preşcolar, primar, gimnazial şi liceal, asigurând astfel continuitatea în pregătire de la grădiniţă până  la absolvirea liceului. Liceul este încadrat cu un număr de 138 cadre didactice  din care  43 de profesori având  specialitatea muzică  şi 18 profesori având specializarea arte plastice , arhitectură şi design .

photo 1 photo 2

photo 3

photo 1 photo 2 photo 3 photo 4

 

 

 

posted by on Noutăţi

 

In scopul de a satisface la nivel mondial dorinta Institutului Confucius de a sarbatori traditionalul Festival Chinezesc al Primaverii,
al treilea Festival Chinezesc al Primaverii online,
organizat de Sediul Institutului Confucius/Institutul Hanban
si intreprins de Institutul Confucius Online, este
construita o scena pentru Institutele Confucius (clasele de
chineza) din toata lumea, cu
scopul de a prezenta uimitoarea limba chineza, cutura si
arta la nivel mondial.   Acum, peste 100 de
institute Confucius din 40 de tari au participat in gala. Le
puteti viziona online si puteti de asemenea vota pentru
performanta data de formatia liceului de Muzica
si Arte Plastice.   Pentru a
vota:

1. Accesati
site-ul  http://chunwan2014.chinesecio.com/findReceptionistIndex.action?l=en2.

Click
“Sing up” , aflat in coltul din dreapta sus pentru
a crea un cont3.
Verificati-va email-ul pentru confirmarea contului creat,
iar apoi accesati din nou link-ul ( http://chunwan2014.chinesecio.com/findReceptionistIndex.action?l=en)4.
Apasati “Vote” in stanga, iar apoi alegeti
“Europa”(din sursa), iar apoi “Musical
Instruments”(din genurile prezentate)5.
Votati videoclipul care este insotit de steagul Romaniei si
logo-ul ULBS (formatia liceului de Muzica si Arte
Plastice)

Va multumesc perntru sustinere!
Sun Baifang